page-header

Kadınlara Özel Yakın Savunma Eğitimi

Kadınlara Özel Yakın Savunma 

“Kadınlar için Savunma” atölyesi kadınların dans ve hareket çalışmaları ile güçlenmesini hedefler. Kadınları sokakta daha rahat ve cesurca var olma yolunda bir adım daha atmaya, fiziksel bir deneyim yoluyla dayanışma kanallarını büyütmeye teşvik eder. Atölye üç temel bölümden oluşur.

  • gallery-item
  • gallery-item
  • gallery-item

 

İlk bölüm fiziksel ve içsel bir denge durumu yaratmayı, yere sağlam basmayı, güvenle ayakta durmayı hedefler. Beden duruşlarının da düzenlendiği bu ilk bölümde bedenlere dışsal bir şekil vermek yerine katılımcıların akıl-beden bağlantısını kurarak, hayal etme yoluyla dengeye ulaşması hedeflenir. Bu bölümde meditasyona, dayanışma ve güven egzersizlerine, fiziksel çalışma için gereken ısınma ve esneme çalışmalarına yer verilir.

İkinci bölüm merkez (core) bölgesini aktifleştiren ve güçlendiren, torso, kol ve bacakların esnek ve merkezle bağlantılı kullanımına zemin oluşturan bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Bedenin ağırlığından ve esnekliğinden faydalanılarak çeşitli hamlelerinin icra edildiği bir aşamadır. Bu bölümde “Capoeira” disiplininin hazırlık çalışmalarına yer verilir ve Capoeira’nın temel hareket kalıpları üzerine çalışılır. Müzik eşliğinde yapılan bu çalışma dans çalışmasına da giriş niteliğindedir.

Üçüncü bölümde bedenin güçlü ve zayıf bölümleri tanıtılır. Yakın dövüş sporlarından birtakım temel savunma ve saldırı hamleleleri öğrenilir. Ardından öğrenilen stratejik bilgilerin ışığında olası ataklara karşı nasıl hamleler geliştirilebileceği üzerine çalışılır.

Atölye süresince her çalışmada bu ilk üç bölüme yer verilir. Müzik eşliğinde öğrenilen hamleler ve hareketler dördüncü çalışmada koreografik bir düzene kavuşturularak bir dans akışı içinde icra edilirler.

Kadınlarımıza Daha Güvenli Bir Hayat İçin
AGG Security - Kurumsal ve Bireysel Güvenlik Çözümleri

Share this project